Маркізи - легкі навіси

Легкі навіси ...

... На складаючих каркасах, закріплених на стінах будинків, - маркізи, звичні на міських вулицях, поступово обживають дачні і котеджні селища. Практичні матеріали стійких забарвлень, легкі, міцні каркаси, просте управління та обслуговування. Всі ці фактори говорять про те, що прогноз для використання маркіз у приватних володіннях сприятливий.

За легендою маркізи ( російською мовою - маркизы) впровадив в ужиток у XV столітті венеціанський маркіз Францеск Борджіа. Для захисту від пекучого середземноморського сонця молочної білизни шкіри своєю коханою, лібертіна Адельгейди Бадольо, маркіз наказав прикрити тентами вікна свого палаццо. Невідомо зворушлива чи турбота про красу коханої чи оригінальність і простота ідеї зацікавили вище суспільство, але тенти над віконними прорізами, прозвані маркізами, швидко увійшли в моду. Щоправда, аж до недавнього часу залишалися малодоступними і не тільки з-за високої вартості. Подібно пересиченої увагою красуні, перші маркізи були примхливі і непередбачувані в зверненні, механізми конструкцій швидко виходили з ладу, тканини вицвітали і т.д. Науково-технічні розробки останніх років дозволили промисловості перейти до випуску зручних довговічних конструкцій, - горизонтальних, вертикальних і похилих сонцезахисних систем. І якщо горизонтальні маркізи і раніше, використовуються в якості навісів від сонця і дощу на фасадах будівель, то вертикальні і похилі можуть основою альтанок і терас. Ось тільки приймати рішення до літа обладнати ділянку маркізою слід приймати як мінімум навесні. Не дивлячись на те, що в усьому світі ці конструкції добре відомі, в роздрібному продажі вони не зустрічаються. Основні виробники комплектуючих для маркіз - Німеччина, Франція, Італія, США, у фірмах цих країн за каталогами можна замовити вподобану модель, але чекати отримання замовлення доведеться пару-трійку місяців залежно від складності його виконання. Типи конструкцій і матеріал каркаса однакові майже у всіх виробників, але кожен має свої ексклюзивні розробки. На вартість маркізи, - до декількох тисяч євро, впливають в основному дизайн і технічні характеристики тканин, розмір маркіз і ступінь їх неординарності. Маркізи російської збірки за якістю не поступаються європейським і обходяться замовникові в кілька разів дешевше імпортних, але і їх неможливо придбати в один день. Справа в тому, що не існує типових маркіз для приватних будинків. Всі вироби випускаються під замовлення за індивідуальними розмірами, тип конструкції і тканини підбирається, виходячи з погодних умов і вітрових навантажень даної місцевості. Заздалегідь замовник може визначиться з бажаним типом конструкції, масштабом її габаритів, вирішити буде це знімна маркіза або на холодний період року в складеному вигляді вона буде залишатися на стіні будинку. Позицій начебто не багато, але прийняти рішення не так-то просто. Взяти хоча б питання класифікації маркіз: у кожного виробника вона своя, оскільки моделі ексклюзивні.

Типи і механізми складання маркізи (системи управління)

Класифікація маркіз не обмежується їх призначенням. Одне з основних переваг маркіз, порівняно зі стаціонарними навісами (на дерев'яних, металевих, кам'яних стійках), - той факт, що вони легко складаються і розкладаються. А це означає, що простір під навісом може залишатися квітучим куточком саду, адже затінення можна влаштовувати лише на період перебування підлогу ним людей, а в інший час рослини будуть отримувати необхідний ультрафіолет. Сучасна промисловість пропонує три типи складання каркаса маркіз: важільно-рулонний, корзини і маркізолет.

Важільно-рулонна маркіза має два складаються кронштейна, що нагадують руки, - звідси і прізвиська таких маркіз - маркіза "на руках", висувна або ліктьова. Кожна "рука", а їх повинно бути як мінімум дві, забезпечується двома і більше важелями. Рука розкладається в довге плече, визначальне виліт натягнутого тенту. Тент складеної маркізи намотаний рулоном на спеціальний вал. Вал обертається - маркіза розкривається. При цьому "руки" тягнуть тент і заодно опускаються щодо горизонту на кут до 25 ° (його величину можна змінювати в будь-який час). Реверс валу призводить до намотування на нього матеріалу і додаванню "рук". Важільно-рулонний каркас особливо поширений і може використовуватися для горизонтальної (плоскої) маркізи будь-якого типу. Його спрощеною різновидом є рулонна маркіза. Вона позбавлена "рук", нижнім краєм кріпиться до підвіконня, наприклад, за допомогою порівняно простого знімного пристрою з двома струбцінкамі, але теж має вал для намотування матеріалу тенту. Каркас рулонної маркізи зазвичай не складаний - він складається з направляючих, по яких ковзає тент при відкриванні та закриванні. Важільно-рулонна і рулонна маркізи оснащуються одним з двох механізмів згортання - черв'ячним або стрічковим. У черв'ячний привід використовуються зубчасті колеса, одне з яких пов'язане з довгою рукояткою управління. Поворотом цієї рукоятки обертають вал в ту або іншу сторону, висуваючи або прибираючи навіс. Крутний момент для стрічкового механізму створюється електродвигуном. Натисканням кнопки включається рух в одну або іншу сторону двох стрічок. Вони склеєні у формі кілець навколо двох роликів, і, рухаючись, примушують крутитися ролики. Ролики ж повертають вал.

Інакше складається кошикові маркіза (за оригінальну форму її ще називають купольної). Каркас її містить у собі кілька опорних дуг із загальною віссю обертання. За формою дуги бувають круглими, овальними, і прямокутними, різняться по довжині і висоті. Механізм складання такої маркізи часто називають шнурочним, оскільки всі дуги зв'язані одним шнуром, зав'язаним на самій нижній з них. Як тільки шнур розв'язується, маркіза сама розкривається під вагою дуг. Як у казці "смикнути за мотузочок» і маркіза складеться вгору. Шнур може проходити посередині дуги, а може - збоку. Механізм простий і зручний у роботі, але цілком залежить від сили рук того, хто тягне за шнур, а тому таким каркасом найчастіше постачають невеликі віконні маркізи.

Однаково успішно виконує функцію віконної і балконних маркізи різновид рулонно-важільної системи - маркізолет. Він призначений для протяжних маркіз і будь-яких інших, схильних до впливу сильних вітрів. Його конструкція складається, як правило, з двох частин: верхньої, за якою навіс опускається вертикально і закриває вікно, і нижньої, що утворює козирок. Співвідношення висот цих частин, а також виліт козирка можна регулювати зміною довжини штанг. Балконний варіант може бути доповнений кількома секціями і представляти собою легку альтанку.

Всі види маркізи забезпечуються електричним приводом

Практично всі маркізи в світі комплектуються виробами німецької фірми SOMFY. Двигун зазвичай розміщують всередині порожнього вала з тентом. Робиться це з метою маскування уродующего зовнішній вигляд маркізи механізму, а також для захисту від негоди електроніки.

А її на сучасних моделях ставати все більше: використовується радіоуправління, при якому відпадає необхідність у проводах, вбудовуються датчики ультрафіолетового випромінювання, вітру, температури і вологості, таймер. Усе разом створює «розумну» конструкцію, яка розкладається в потрібний час, піднімається і опускається в залежності від інтенсивності випромінювання і складається при перших краплях дощу або поривах вітру. Природно, кількість і складність електронної начинки в значній мірі впливає на вартість маркізи, часом досягаючи половини вартості всіх комплектуючих.

Варіанти консервації

За виконанням кожна з перерахованих конструкцій може бути відкритою, напіввідчиненої і закритою. Найпростіша, класична відкрита конструкція в складеному вигляді залишає на увазі і вал із рулоном тенту і майже всі елементи приводу. При напіввідчиненої конструкції погляду доступні лише окремі елементи приводу, а тканина забирається в порожній кожух, касету. І, нарешті, в складеному положенні маркіза закритої конструкції ховається в гільзу, сигароподібний кожух, іноді залишаючи що виглядає назовні волан. Касета і гільза різною мірою оберігають тканину маркізи від несприятливого впливу зовнішнього середовища, а тому й ціна їх вище, ніж відкритої конструкції: закритій на 30-40%, а напіввідчиненої - на 10-15%.

Матеріали каркасів і тентів

Конструктивні матеріали маркіз зобов'язані бути одночасно жорсткими, легкими і стійкими до атмосферних опадів. Виробники маркіз в усьому світі визнають, що цим вимогам найкраще відповідають алюмінієві сплави, піддані анодуванню (коли електролітичним способом, за допомогою процесу окислення, на поверхні матеріалу утворений зносостійкий і протикорозійний оксидний шар, що оберігає її від вологи, що міститься в повітрі, і незначних механічних впливів). Але аж ніяк не всі сплави, як часто повідомляють рекламні тексти. Якщо корозійна стійкість і здатність до полірування і анодуванню алюмінієвих сплавів AlMg3 і AlMgSi є хорошими, то корозійна стійкість алюмінієвого сплаву AlSi 12 Cu є лише задовільною при низьких температурах і вельми низькою в морській воді, при тому, що подібні цьому сплави практично не піддаються анодуванню і механічному поліруванню. Більше року гарантії на таку продукцію виробники не дають.

Поворотні шарніри повинні виконуватися з ударостійкого пластику, а підшипники для значних за вагою та розмірами моделей - з нержавіючої (хромнікелевие сплави) сталі. Вона ж у ряді інших композитних матеріалів йде для посилення каркаса маркіз пергольного типу. Для підвищення сонце відштовхують властивостей і корозійної стійкості деталей на них наносять порошкове покриття одного з двох стандартних кольорів - білого або коричневого (рідше покриття роблять прозорим), або фарбують у будь-який колір, наприклад, за шкалою RAL, що на 10-15% дорожче, ніж при стандартній забарвленні. Сама тканина повинна бути достатньо щільною, а головне стійкою до перепадів температур і ультрафіолету.

Для невеликих маркіз найчастіше використовують один з типів щільною акрилової тканини. Це синтетичний матеріал, розроблений спеціально для виготовлення маркіз, на вигляд нагадує ткане полотно, не дає відблисків на сонці і не відсвічує. Використовується в діапазоні температур від - 30 до + 70 гр. Крок плетіння ниток підбирають, орієнтуючись на бажаний ступінь розсіювання сонячних променів. Тканина дихає і навіть раковим знаходяться під навісом від великих крапель починається дощу. При затяжному або сильного дощу тент рекомендується прибирати, щоб виключити його провисання і витягування під вагою накопиченої води. Для терасових, балконних і особливо пергольних маркіз застосовують тканину зі скловолокна. Це так звана полівінілхлоридна тканину (PVC) - високоміцний і абсолютно не пропускає сонячні промені поліефірна тканина на основі синтетичного корду, покрита полівінілхлоридом. Вицвітання кращих сортів матеріалу під впливом сонячних променів виключається протягом 5 років. Має фактично ті ж характеристики, що й акрилова тканину, використовується в діапазоні температур від -30 до +50 С. Вона дуже зручна, оскільки мало провисає під власною вагою і має глянсову лицьову поверхню, тобто легко піддається очищенню, плюс має невисоку вартість. Проте за зовнішнім виглядом і ефектності така тканина програє акрилу. Для маркізолетов підходить сітчаста тканина з покриттям, що знижує проникнення світла назовні і ультрафіолетового випромінювання всередину. Вона прозора зсередини і непроникна зовні, що робить її прекрасним варіантом для тканинних «віконець» і бічних стінок альтанок.

Маркізи на будь-який випадок Маркізи висувні